Dag 1791. Akuten Visby
Fredag och ett 6 timmars studiebesök på akuten i Visby.
För andra dagen vaknade jag med 39 graders feber och en huvudvärk så jag trodde skallen skulle sprängas. Göran ansåg att vi borde åka till sjukhuset. I så fall fick han ringa, jag orkade inte, orkade inte ens bry mig. Han ringde 1177 som sa att vi skulle åka till akuten. Sagt och gjort.
Allt gick snabbt, in på ett rum och tappades på blod, efter 8 rör började det ta tid att fylla, jag frågade om blodet höll på att ta slut? Dom var oerhört omtänksamma och arbetade i mörker, jag klarade inte ljus.
Fick en ihoprullad handduk över ögonen och ivägkörd till röntgen.
Sen väntan, på provsvar och röntgensvaren. Klockan var straxt innan 17 när läkaren kom tillbaka. Jag hade förhöjd crp, ovanlig, hur full av bakterier jag än är så brukar den inte höjas.
På röntgen syntes något i min högra lunga, men hon visste inte om det var metastaser eller lunginflammation.
Jag fick göra ett spottprov som skulle analyseras, men det tar flera dagar att få svar på.
Tog min feber och huvudvärk och åkte ”hem” igen. Skulle återkomma om jag blev sämre, eller om jag fick frossa. Men hallå, frossa har jag haft hela natten, men det sa jag inte. Göran satt i bilen och väntade.
Elin och Tom som vi är på semester med hade maten klar när vi kom hem. Åt lite för första gången den dagen.
Lördag. Idag ska vi på bröllopsmiddag. Görans son Calle och hans Lollo gifte sig i Las Vegas i hemlighet och ska nu ha middag för släkten.
Jag SKA med om så bara under middagen. SKA!
Förutom att jag blev sjuk så har vi det helt underbart. Bor i en stuga på Gangvide farm. En liten camping på östra Gotland. Perfekt ställe att vara på i denna värmebölja.
Dino är på semester hos ”bonushusse” och bästisen Bella ❤️
Hela familjen har åkt till stranden, utom jag och Ida, hon vill inte bada idag, dessutom gör det inget om hon och hennes syster får en stund ledigt från varandra 🤭
I morgon fyller Ida 12 år. Kalas igen! Sen hemfärd. 1 toppenvecka bara försvann 😳
5 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Dag 1976. Så trött
Nästa inlägg: Dag 1816. Tappar kontrollen
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Hur mår du? Tänker på dig ❤
Hej. Jag har undrat så hur du mår och hur du klarat hettan. Hoppas verkligen du mår lite bättre nu och att febern går ner. Stor kram till dig för ditt mod och jag önskar att jag kunde ge dig lite styrka, ❤️
Tack för din omtanke ❤️ Är hemma igen, febern har gett sig, huvudvärken är dock envis som en fluga, men inte så illa som förra veckan. Kram Marie